arnavut-ciğeri

Arnavut Ciğeri

Arnavut ciğeri dana etinden olmaz. Aslında arnavut ciğeri de bir isim kuzu ciğeri sayılır. Ancak lezzeti bir mükemmel bir mükemmel kelimelerle anlatamam. Arnavut ciğeri gibi güzel bir lezzeti yapmak için bize gereken malzemeler: 1 adet koyun ciğeri, yarım su bardağı un, 1 su bardağı sıvı yağ, 2 adet sopan, yarım demet maydanoz ve tuz.

Hazırlanışına gelirsek önce ciğerleri temizleyelim. Her ciğer yemeğinde yapıldığını gibi küp şeklinde keselim. Kestikten sonra yıkayıp süzgece koyalım. Daha sonra sular süzülünce ciğerleri una bulayalım. Tavada yağ kızdıralım. Yağ kızınca fazla unları döküp ciğerleri kızgın yağda kevgirle karıştırarak biraz pişirelim. Pişirme işlemi tamamlanınca piyaz için soğan doğrayalım. Soğanları doğradıktan sonra maydanoz kıyalım. Kıyılmış maydanozla karıştıralım. Ciğerleri ve hazırladığımız piyazı servis tabağımıza koyalım. Daha sonra oturup arnavut ciğerimizi afiyetle yiyelim. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>