kuzu-şiş-kebap

Kuzu Şiş

Kuzuyu şişte yemek ne kadar da lezzetli olur değil mi? Onun kokusu mis gibidir mis. Canımız çekmeden hemen yapılışına geçelim. Kuzu Şiş yapmak için bize gereken malzemeler: 750 gr kuşbaşı kuzu eti, 1 Tatlı kaşığı kekik, 1 Tatlı kaşığı biberiye, 2 Çorba kaşığı tereyağı, 2 Diş sarmısak, 1 Adet soğan, 1 Çorba kaşığı salça, 2 Adet domates, Tuz, karabiber ve 2 Çorba kaşığı zeytinyağı. Etlerin bekletilme süresi en az 6 saat.

Yemeğe başlarken ilk önce kuzu etini tahta şişlere geçirelim. Soğanı piyazlık doğrayalım. Sarımsağı küçük küçük keselim. Sarımsağı küçük küçük kestikten sonra domatesleri rendeleyelim. Domatesleri rendeledikten sonra domatesi, zeytinyağını, salçayı, biberiyeyi, tuzu, kekiği, karabiberi, soğanı ve sarımsağı birbirine karıştıralım. Etleri bu sosun içinde 6 saat bekletelim. 6 saatin sonunda margarini tencerede eritelim. Tencereye sığan şişleri rengi değişene kadar kavuralım. Kavrulduktan sonra tencereden şişleri alalım. Tüm şişleri aynı işlemde geçirdiğimizde şişlerin üzerine terbiye suyunu ekleyelim. En sonunda kısık ateşte etler yumuşayana kadar pişirelim. Şimdi ise afiyetle yiyelim. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>