Izgara-köfte-tarifi

Izgara Bonfile

Izgara bonfile, bonfileye herkes dana eti der ama bir de lezzeti var ya o kadar güzel, o kadar nefis bir lezzeti var ki bonfile eti yerken değil parmaklarınızı, ellerinizi bile yiyeceksiniz. Hele o bonfile eti bir de ızgara da pişerse ne de güzel olur. Ağızları daha da fazla sulandırmadan Izgara Bonfile için bize gerekli olan malzemeler: 2 kg bonfile et, 3 orta boy domates, 2 limon, 5-10 sivri yeşilbiber, 1 orta boy soğan, tuz.

Öncelikle eti limon suyu ile karıştırılıp bir gece bekletiyoruz. Bonfile etimiz hazır hale geldiğinde odun ateşini ya da mangal ateşini bir köşede yakıyoruz. Odun ya da kömür köz olunca bonfile etlerini mangala diziyoruz. Daha sonra bonfile etlerini mangalda kurutmadan çevirerek pişiyoruz. Etler pişerken mangalın üzerinde boş kalan yerlere sivri yeşilbiberleri seriyoruz. Sivri yeşilbiberleri de çevirirek pişiriyoruz. Boş kalan yer olursa domatesleri de aynı sivri yeşilbiberler gibi çevirerek pişiriyoruz. Pişirme işlemini tamamladıktan sonra bonfile etini tabağın ortasına koyuyoruz. Bonfile etini bitişiğine yeşilbiberleri koyuyoruz. Tabağın etrafını ise domatesler ile süsleyip bonfile etinin üzerine tuz serperek servis yapıyoruz. Daha sonra afiyetle yiyoruz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>