images (4)

Barbekü’de Bonfile Pişirme

Büyük ihtimalle siz zaten biliyorsunuz. Fakat mangalda bonfile eti için bu yazı size en iyi şekilde rehberlik edecek ve size faydalı ipuçları verecektir.

Malum yaz geldi! Sıcak havada açık alanda yemek pişirme cazibesi güçlü bir şekilde sizde ağır basıyor. Ailenizle, arkadaşlarınızla eğlenceli bir gün sizi bekliyor… Barbekünüzü temizleyin J

Nelere ihtiyacınız var ?

Barbeküde biftek hazırlayarak mükemmel sonuçlar elde etmek için aşağıdakileri hazır hale getirin.

  • Biftek hazırlamak için kömürlü yada gazlı barbekü
  • Bonfileyi rahatça dönderebilmek için uzun saplı maşa, güvenli mesafeye kurulmuş barbekü ve alevleri sıcak tutacak bir levha
  • Bir adet yağ kasesi ve barbekü üzerindeki bonfile eti fırçalamak için pasta fırçası
  • Servisten önce hazırladığımız bonfileyi dinlendirmek için büyük bir tabak
  • Barbekü ile işimiz bittikten sonra temizlemek için sert bir tel fırça yada barbekü temizleyici gibi aparatlar

Barbeküde Biftek Nasıl Hazırlanır ?

Ailenizi ve arkadaşlarınızı etkilemek hiç bu kadar olmamıştı. Mükemmel pişirilmiş ve lezzet dolu barbeküde hazırlanmış bir bonfile et için lütfen aşağıdaki adımları takip edin.

1-      Orta yükseklikteki yada düz plaka gibi olan barbekünüzü önceden ısıtın. Barbekü yapışmasını engellemek için bonfile etinizin her iki tarafını zeytin yağı ile fırçalayın. Fırçalamak zeytinyağınında yanmasını engelleyecektir. Fazla yağ kullanmanız barbeküde yüksel aleve ve dumana yol açabilir.

2-      Bonfileyi daha güzel hale getirmek için ağız tadınıza göre hazırladığınız terbiyenin içerisinde lezzetli suları içine çeker gibi barbekü hazır olana kadar bonfile etinizi bekletin. Bonfilenizin terbiyeli taraflarından birtanesini pişirin ve diğer terbiyeli tarafın terbiyesi akmadan diğer tarafıda pişirin.

3-      Bonfilenizin pişme süresi kalınlığına göre değişir. Bonfile pişirirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bonfilenizi maşa yardımı ile çevirirken daha sert yapabilir yada suyunu kaçırabilirsiniz. Bu sebepten pişirirken bir taraf piştikten sonra diğer tarafı pişirip bonfileyi sadece bir defa çevirmek daha makuldür.

4-      Pişirdikten sonra bonfilenizi büyük bir tabağa aktarın ve tabağı folyo ile kaplayın. Dinlenmesi için 5-6 dakika kenara koyun. Isı suları bonfilenizin merkezine iter.

 

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>