iskembeli-patlican-ezmesi-foto-500x333

İşkembeli Patlıcan Ezmesi

İşkembeyi seven de var sevmeyen de var. Bu yemek tarifi işkembe sevenlere gelsin. Zaten sevmeyenler açmayacaktır. İşkembeli Patlıcan Ezmesi yemeğimizi yapmak için 250 gram dana işkembe, 4 tane patlıcan, 1 büyük kuru soğan, tuz ve zeytinyağı,  isterseniz de acı biber gerekli. Malzemelerimizi topladıktan sonra hemen hazırlanışına geçelim.

Öncelikle işkembemizi düdüklü tencere de iyice haşlıyoruz. Daha sonra soğanları yağda kavuruyoruz ve haşlanmış işkembeleri doğrayıp içine ilave ediyoruz. Patlıcanları da doğrayıp ekliyoruz. Patlıcanları da ekledikten sonra işkembemizin üstüne tuz serpiştiriyoruz. Çok fazla olmasın ama çok az da olmasın orta bir kıvama getirelim. Malzemelerde isterseniz acı biber de ekleyebilirdiniz. Acı biberi de ister çok ister az ilave edelim. Servis yaparken dilersiz sarımsaklı yoğurt ile servis edersiniz. İsterseniz de sadece tabakta işkembe olarak da servis edebilirsiniz. Yanında içecek olarak yayık ayranı servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>