kremali-tavuk-kebabi-foto-500x333

Kremalı Tavuk Kebabı

Tavuk Kebabını hiç duymamış olabirsiniz, hadi tavuk kebabını anladık ama Kremalı tavuk kebabı nedir? İşte bu nefis lezzetin tarifini birazdan sayemizde öğreneceksiniz. Neyse daha da meraklandırmadan adını pek de duymadığınız ama tadı gerçekten nefis olan Kremalı Tavuk Kebabının önce malzemelerini sonra da yemeğimizin hazırlanışını sizlerle paylaşayım. 4-5 adet tavuk but, 200 ml sıvı krema, 2 adet soğan, istediğiniz türde baharat ve tuz bize gereken malzemeler. Şimdi de hazırlanışına geçelim.

Kremalı tavuk kebabımızı yapmak için öncelikle 4-5 adet hazırladığımız tavuk butları iyice temizliyoruz. Tavuk butlarını iyice temizledikten sonra fırın tepsisine butları sırayla diziyor. Tavuk butlarını dizme işlemini tamamladıktan sonra soğan dilimliyoruz. Dilimlediğimiz soğanlarıda tepsinin üzerine ilave ediyoruz. Soğanları da ilave ettikten sonra istediğimiz türde baharatı tavuk butlarının üzerine serpiyoruz. Daha sonra sıvı kremayı da döküp 200 derece sıcaklıkla fırında pişiyoruz. Tavuklar piştikten sonra yemeğimiz hazır. Servis yaparken tabağın yanına domates, biber, maydanoz ve pilav gibi eklemeler yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>