bb1bdc123a_cats-640x250

Kiremitte Tavuk

Kiremitte tavuk yemeği yapmak istermiydiniz? Güzel bir yemek tadı da çok lezzetli ağızlar sulanmadan bakalım neler gerekliymiş. 7-8 ADET TAVUK BUT, 1 ÇAY BARDAĞI SÜT, 2 ÇORBA KAŞIĞI TEREYAĞI, 3 DİŞ SARIMSAK, KEKİK, FESLEĞEN, KARABİBER, TUZ, YANLARINA KOYMAK İÇİN DİLİMLENMİŞ PATATES bize gereken malzemeler. Hemen yapılışına geçelim.

Önce tavukları marine edelim. Bunun için,sütü bir kaba boşaltalım üzerine tavukları koyalım.Sarımsakları rendeleyelim.Kekik,fesleğen,karabiberini istediğimiz miktarda ekleyelim.Patatesleri de ekleyelim.Tuzunu da ilave edip;güzelce karıştıralım.2-3saate yakın sosun içinde bekletelim.Pişirmeye yakın kiremite koyalım.Tereyağını eritelim ve çok az kızdıralım,soğutup marine edilmiş tavukların üzerine dökelim.Önceden ısıtılmış 250 derecelik fırında nar gibi olana kadar pişirelim ve artık yemeğimiz hazır. Yemeği her türlü servis edebilirsiniz. İster pilav yanında ister sade. İsterseniz yanına kızarmış domates dilimleyerek Kiremitte Tavuğunuzu pilavın yanında servis edebilirsiniz. Yanında tatlı olarak tulumba ikramı güzel gider. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>