Bilimsel Olarak Bonfie Et

 

Bonfile et kasap ve şarküterilerde en pahalı satılan et ürünlerinden bir tanesidir. 250-300 kiloluk bir danada sadece 1 ile 2 kilo arası çıkar ve sadece 2 yerde bulunur. Bu sebeple dana bonfilesi pahalıdır. Diğer et parçalarına göre daha renkli ve daha canlı bir yapısı vardır. Çok fazla yağı bulunmadığı için suyu pişerken ete daha fazla lezzet katmaktadır. Hayvanın üst kısmında bulunduğu için daha yumuşaktır. Hayvanın diğer bölgesindeki et parçaları hayvanın yatış, uzanış şekli yüzünde sertleşmekte ve lezzetini kaybetmektedir. Bu sebeple et suyunu da içinde barındırır. Suyunu içinde barındıran etin ayrı bir lezzeti vardır. Bu sebeple kasaplarda bonfile eti kalın ve büyük doğranmış göremeye alışığız. Genelde 2-4 parçaya bölünen bonfile eti yapılacak yemeğe göre kalınlığı belirlenerek suyunu içinde bırakacak şekilde doğranır. Kesimi ve doğranışı kolaydır. Yumuşak yapısı sayesinde pişirme süresi çok azdır. Bonfile etinin bir özelliği de doğranarak biftek haline gelmesidir.

Değişik tatlarda da yemeği yapılabilir. Izgara, ocak ve fırında farklı şekilde pişirilebilir. Kasap ve gurmeler tarafından önerilen yemek çeşidi ise ızgaradır. Bonfile eti ile ızgara yapacaklar eti 1 gün öncede marine etmeleri eti daha lezzetli yemelerine imkan sağlar. Bonfile etinin lezzeti suyunda olduğu için dışarı akmaması için ızgarada kalın bir şekilde doğrandıktan sonra pişirilmelidir. Dünya genelinde bonfile et ile en çok yemek yapan ve en lezzetli sunan ülkede Fransadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>