images (4)

Bonfile Eti Ücreti Ne Kadar?

Bonfile eti; Kırmızı etler arasında en pahalısıdır. Etlerin tacı şeklinde nitelendirilir. Pahalı olmasının nedeni 200-300 kiloluk bir dana da sadece 1-2 kilo çıkmasından kaynaklanmaktadır. Az bulunduğundan ve büyük baş hayvanlarının en özel yerlerinde olduğu için tadı güzel fiyatı pahalı bir ettir. Büyük baş hayvanların sağ ve sol üstlerinde bulunan bu et parçası aslında bir biftektir. Hayvan tarafından zedelenmeyen bu et lezzetli bir et parçasıdır.

Etin bu bölgesinde su birikimi olur ve ete lezzet kadar. Bu yüzden et lezzetli ve pahalı bir ettir. Ortalama satış fiyatı aldığınız kasap ve şarküterilere göre değişmektedir. Etin hayvandan az çıkması nedeniyle. Tüm parça bir kişi tarafından da alınabilir. Et fiyatları hayvanın sağlık ve yaşına göre, tazeliğine göre de belirlenmektedir.

Bonfile eti alacak kişiler etin taze ve canlı görüntüsüne bakarak alabilirler. Bonfile etini yemek için çok parayı gözden çıkartmak gerekse de lezzetli bir et yemiş olacaksınız. Bu yüzden kişiler paralarının boşa gitmediklerini biliyorlar. İçleri rahat ve lezzeti doya doya yemekleri yiyorlar. Diğer biftek etleri bonfile eti kadar pahalı değillerdir. Ama satışları ve tüketimi de bonfile eti kadar çok değildir. Bonfile eti ile yapılan yemeklerin tatları da lezzetli olmanın yanı sıra çok çeşit yemek yapıla bilinmesidir. Bonfile eti ile yemek yapacaklar önce ızgara denemelidirler. Soslu bir şekilde yapacakları ızgarayı hayatta bırakmak istemeyecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>