Izgara-köfte-tarifi

Izgarada Köfte

Izgara köfte için; kıymanın 2 kez çekilmiş ve az yağlı olması gerekmektedir. Etin az yağlı olması etin şekli ve tadı içinde önemlidir. Köftenin ızgarada tercih edilmesinin nedeni kendine has bir lezzetinin olmasıdır. Köfteyi ızgarada sevenler için hazırlanışı ve pişirmesi de oldukça kolay.

Malzemeler; 500 gr. 2 kez çekilmiş az yağlı kıyma, ince rende ile doğranmış soğan, 1 diş sarımsak, ıslatılmış bayat ekmek, yeteri miktarda tuz ve karabiber.

Servis İçin; Domates, Patates, Biber, Sos çeşitleri, Soğuk meze çeşitleri.

Hazırlanışı; Çekilmiş kıymayı biraz dinlendirerek malzemeleri şekline göre doğrayıp yoğuruyoruz. Yoğurduktan  sonra 15 dk dinlemeye alıyoruz. Köfteye ek olarak malzeme katılacak ise (maydanoz, biber vs.) katıp istediğimiz şekli köfteye veriyoruz. Şeklini verdikten sonra hem ızgara telini hemde köfteyi hafifçe yapışmaması için yağlamamız gerekiyor. Yağ kurumadan eti ızgaraya alıyoruz. Eti ızgara telinde kızartırken bir tarafının renk ve şekil değiştirene kadar bekletiyoruz. Diğer tarafını da aynı şekil oluncaya kadar bekletip daha sonrasında her iki yüzü içinde belli aralıklarla çeviriyoruz ızgarayı. Belli aralıklar çevirdiğimiz ızgara köfte 15 dk gibi kısa sürede pişmektedir. Siz pişme süresini arzuladığınız gibi ayarlayabilirsiniz. Izgara köfte yemeye hazır. Servis tabağına alarak yanına biber, patates kızartması, sos ve mezelerini koyarak sunum yapabilirsiniz. Hafif ılık dumanı üstünde iken servis yapıldığında ızgaranın tadı daha net anlaşılacaktır. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>