bonfile

Bonfile Nedir?

Bonfile

Bonfile (İngilizce beef steak ve Fransızca bifteckten), dana etinden dilim şeklinde kesilmiş, genellikle ızgara veya kızartma amacıyla hazırlanan et parçalarına denir.

Biftek başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere Türkiye‘nin de dahil olduğu birçok ülkelerde yaygındır. Bonfile veya antrikot gibi dana etinin yumuşak kısımlarından yapılan biftekler tercih edilir. Biftek kolay yenilebilmesi için genellikle etin liflerine dik açıda kesilerek hazırlanır. Pişirildikten sonra soğumasına fırsat vermeden haşlanmış, kızartılmış veya püre edilmiş patatesle birlikte servis edilir.

Bir bonfile genellikle kas liflerine dikey olarak dilimlenmiş bir şekilde sığır etinden kesilir. Et bonfile genellikle ızgarada pişmiş yada tavada kızartılmış olabilir. Amerika’nın ulusal yemeği sayılabilecek bonfilenin kesilişi, pişirilmesi ve sunumu çok önemlidir. Amerikalılar için bonfile demek en az 2 parmak kalınlığında az pişmiş “kanlı canlı” et yemeğidir. Etin mutlaka ızgarada pişirilmesi mümkünse kömür ateşinde pişirilmesi onlar için çok önemlidir.

Dünyanın birçok yerinde bonfile sunumu vardır. Fakat Amerikada’ki steakhouse denilen dükkanlar bu konuda çok fazla uzmanlık ve ihtisas sahibidir. Amerikada bonfile en az 2-3 cm kalınlığında hazırlanır. Türkiye’de ise bonfileler genellikle 1cm yada daha ince kesilir. Bonfile etin en önemli özelliği ise pişirilmeden önce mutlaka dövülmemesi gerekmektedir. Amerika ve Fransa’da bonfile üzerine çeşitli soslar konularak adeta bir tad resitali oluşturulur. Örneğin; Chateaubriand dana etinin bonfile kısmından yapılmış üzerine şarap ve sote edilmiş soğandan yapılmış bir sosla servis edilen bir çeşit bonfiledir. Steak au poivre ise Fransız mutfağında karabiberli bir sosla hazırlanan bir bonfile çeşididir. Daha sonraki yazılarımızda bonfile etinin seçimi, hazırlanışı, sunumu, sosları ve sağlık açısından besin ve kalori değerlerini sizlerle paylaşacağız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>