sa551667-web

Fırında Köfte

Köfte, köfte, köfte…
Et yemeklerinin en sevilenlerinden köfte yemeği fırında pişirirsek ne olur? Tabi ki de mis gibi bir Fırında Köfte olur. Bu mis gibi Fırında Köfte’yi yapmak için gereken malzemelere bir göz atalım. 400 gr az yağlı kıyma, ekmek içi, 1 adet büyük soğan, maydanoz, karabiber, kimyon, kırmızı pul biber, tuz, 1 yemek kaşığı salça ve 1 yemek kaşığı yağ yemeğimizi yapmak için gerekiyor. Malzemeleri hazırladığımıza göre şimdi sıra köftemizi yapmaya geldi.

Öncelikle soğanımızı rendeliyoruz. Daha sonra rendelenen soğana diğer malzemelerin hepsi karıştırılır. Baharatları (kimyon, karabiber, kırmızı pul biber) istediğimiz ölçüde ister az ister çok atabiliyoruz. Malzemeleri karıştırınca güzelce yoğuruyoruz. Yoğurduktan sonra fırın kabı kağıt seriyoruz ve köfteleri yumurta büyüklüğünde alarak üstüne bastırıyoruz. Üstüne bastırarak şekil veriyoruz. Köftemizin şeklini verdiğimizde alüminyum folyo ile üstünü örtüyoruz. Üstünü örtmemizin sebebi köftemizin içinin iyi pişmesi için eğer örtülmez ise köftemiz piştikçe sonra hemen kurumaya başlar. Fırınımızı önceden 180 derecelik sıcaklıkta ısıtıyoruz. Fırın ısınınca köftemizi fırına sürüyoruz. En az yarım saat sonra köftemizi çeviriyoruz köftemizi çevirdikten sonra alüminyum folyoyu alıyoruz. Biraz daha fırında tutuyoruz ve kurutmadan pişirme işlemini tamamlıyoruz.

Pişirme işlemi tamamlanınca sıra geliyor yeme işlemine ister pirinç pilavıyla ister patates kızartmasıyla yeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>