DSC_0332

Fırında Güveç

Mis gibi bir yemek yemek istermisiniz? Kim istemez değil mi? Fırında Güveç… Adı bile güzel. Ağızları sulandırmadan gereken malzemelere ve yemeğin hazırlanışına geçelim. 9 adet domates, 7 adet top patlıcan, 5 adet süs biberi, 3 baş sarımsak, 1 kilo kuşbaşı et, tuz bize gereken malzemeler. Lafı fazla uzatmadan hemen hazırlanışına geçelim.

Öncelikle domateslerin dışlarını soyup küp küp doğrayalım. Domatesleri doğradıktan sonra patlıcanların dışlarını pijama şeklinde doğrayalım. Doğradıktan sonra küp şeklinde keselim. Yaklaşık 5-10 dakika tuzlu suda bekletelim. Patlıcanlar tuzlu suda beklerken süs biberlerini doğrayalım. Sarımsakları soyalım eğer sarımsaklar büyük ise küçük parçalara bölelim. Sarımsakları küçük parçalara bölünce tepsiye etleri yerleştirelim. Sonra patlıcanları yerleştirelim, daha sonra sarımsakları ve biberleri yerleştirelim. En üste ise domatesleri yerleştirelim. Üzerini bir tepsi ile kapatalım ve ya üzerine alüminyum folyo yerleştirelim. Önceden ısıtılmış 200 derece sıcaklıktaki fırında 1 saat pişirelim. 1 saatlik pişirdikten sonra üzerine serdiğimiz tepsi ya da alüminyum folyoyu alalım. Güvecimizi biraz karıştıralım.  Yaklaşık yarım saat daha pişirelim ve sonrasında afiyetle yemeğimizi yiyelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>