bol-tereyağlı-iskender-kebabı_554689

İskender Kebabı

Bak adını duyar duymaz birden ağzım sulanmaya başlıyor.  İskender kebabı nefis lezzet. Hemen tarifini anlatıyorum. Yarım kilo dana eti, 1 tane pide ekmeği, 1 kilo yoğurt, domates sosu, 1 su bardağı sıvı yağ, tuz ve karabiber bize gereken malzemeler. Hemen hazırlanışına geçelim.

Yapacağımız ilk şey dana etini çok ince ve büyük şekilde doğrayalım. Daha sonra dana etini yarım saat suda haşlayalım. Süzüp suyunu arıyalım. Suyu atmayalım. Daha sonra dana etini kısık ateşte kızartalım. Ekmekleri küçük küçük doğrayalım. Daha sonra doğradığımız ekmeklerin üzerine 1 kepçe kadar domates sosu dökelim. Yaklaşık 40 dakika kadar etleri pişirelim. Daha sonra üstüne ise pişirdiğimiz etleri koyalım. Artık İskender Kebabımız hazır oluyor. İskender Kebabımızı servis yapar iken sadece et suyuyla pişecek sıcak seviyede servis yapıyoruz. İskender Kebabının lezzetini bir önce tatmak istersen dikkat edelim ağzımızı yakmayalım. Mis gibi müthiş lezzetli İskender Kebabımızı afiyetle yiyelim. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>