20121025_337562_kavurma-tarifi-dana-kavurma-nasil-yapilir_1

Dana Kavurma

Kurban bayramının sevilen yemeği Dana Kavurma, hazır Kurban Bayramı’da yaklaşıyor. Nefis dana kavurma yemeğinin tarifine bakalım. Dana kavurmamızı yapmak için bize gereken malzemeler şunlar: 1 kg yağsız dana kuşbası, 1 çay bardağı ay çiçek yağı, pul biber, karabiber, kekik ve tuz.

Yemeğimizi hazırlarken öncelikle kuşbaşı doğranmış etimizi tenceremize koyuyoruz. Orta ateşte kendi suyunda haşlanmaya bırakıyoruz. Kuşbası doğranmış etimiz bıraktığı suyu çekince üzerine 1 çay bardağı kadar sıcak su ekliyoruz ve haşlama işlemine devam ediyoruz. Haşladığımız eti beklemeye alıp yağı tencereye döküyoruz. Yağı çokta kızgınlaştırmadan önce pulbiber sonra karabiber ve kekik daha sonra ise tuzu ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Yaklaşık 5 dakika kadar malzemeleri karıştalım. Karıştırma işlemi sona erince haşlanan etimizi de ekleyip kavuruyoruz. Etler kızarıncaya kadar karıştırma işlemine devam ediyoruz. Etlerimiz kızarınca altına kapatıp servise hazırlıyoruz. Daha sonra büyük bir zevkle yaptığımız dana kavurmamızı yiyoruz. Fakat unutmayalım ki kekik dana kavurmamızın hatta tüm kavurmaların olmaz ise olmazıdır. Şimdi oturup dana kavurmamızı afiyetle yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>